Wiernym Środowiska Tradycji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej w odpowiedzi na troski i pytania
W niedzielę dnia 7.10 2018 wierni jak w każdą niedzielę przygotowali prowizoryczny ołtarz zebrali się na poprzedzającym każdą Mszę Św. różańcu lecz nie doczekali się celebransa, który powinien odprawić Mszę Św.
Ustalenie „harmonogramu” i wyznaczenie celebransów na kolejne niedziele każdego miesiąca jest jedyną czynnością w ramach erygowanego przez JE ks. Biskupa Duszpasterstwa Tradycji jaką zajmował się mianowany na tę funkcję Duszpasterz ks. Tomasz Smalcerz.
Wierni od 9 lat bezskuteczne proszą o Mszę Św. w tradycyjnej formie rytu rzymskiego odprawianą w godnych warunkach przez księdza, który jest odpowiednio przygotowanego i ma do tego warunki, zapewnione przez Biskupa miejsca.
Ostatnia nasza synowska prośba z 24.12.2017 r. spowodowała najpierw odmowę jej spełnienia przez JE ks. Biskupa, a po kolejnej uzasadnionej faktycznie i prawnie prośbie o zmianę stanowiska osoba składająca prośbę doczekała się kuriozalnej (także odmownej) odpowiedzi ze strony ks. Kanclerza Kurii Sosnowieckiej mieszającej porządki odpowiedzi oficjalnej dla Środowiska i prywatnego listu do tejże osoby.
Aby nie dopuścić do manipulacji czy przekłamań Wierni mają do wglądu pełną korespondencję dotyczącą naszych synowskich próśb poniżej na stronie.
Efektem naszych próśb oprócz odmowy ich spełnienia było zawieszenie sprawowania Mszy Św. na okres wakacji. Przed pierwszą po przerwie Mszą Św. ks. Duszpasterz wystąpił z przemówieniem w którym określił nasze synowskie prośby jako „głupie”, postawił tezę, iż istnieje jakiś konflikt a następnie w oparciu o tę tezę stwierdził, iż w warunkach konfliktu nie widzi możliwości funkcjonowania duszpasterstwa.
Do Środowiska nie dotarł żadna decyzja czy dekret Biskupa miejsca zwalniający Duszpasterza Środowiska z jego obowiązków czy też likwidujący to duszpasterstwo. Sam Duszpasterz także nie raczył udzielić żadnych informacji, można więc przypuszczać, iż decyzja ks. Duszpasterza o zaprzestaniu nawet tak minimalnej działalności jaką jest ustalenie harmonogramu odprawiania Mszy Św. jest samowolna.
Na troski, obawy i cierpienia Wiernych możemy odpowiedzieć tylko jedno: prosimy o zintensyfikowanie modlitw za Kościół Święty i naszych kapłanów oraz informujemy, iż najbliższe możliwości skorzystania z Mszy Św. w tradycyjnym rycie rzymskim oferuje Diecezja Gliwicka w Kościele św. Ducha w Bytomiu oraz Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X w kaplicy w Chorzowie.
środa, 18 kwietnia 2012
Okres wielkanocny
Radosnych niedziel po Wielkanocy jest pięć. Wyróżnia się spośród innych niedziela pierwsza, w którą wypada ósmy dzień oktawy Wielkanocy; nie wolno w nią obchodzić żadnych świąt i jest ona rytu zdwojonego. W Polsce nazywamy ją Niedzielą Przewodnią od przeprowadzania się w porze wiosennej; w późniejszych czasach mówiono „na święty Wojciech". Stara nazwa łacińska była „Dominica post albas (vestes), obecnie „in albis" (vestibus depositis), co wszystko znaczy po złożeniu szat białych; nowoochrzczeni bowiem w tę niedzielę przychodzili na mszę już nie w białych, lecz w zwykłych szatach. Ochrzczonym w lekcji mszalnej przypomina Kościół, aby trwali w wierze Chrystusowej, która da im moc zwyciężyć złość świata; ewangelia opowiada o ukazaniu się Pana Jezusa dnia ósmego po zmartwychwstaniu.
Lekcje mszalne niedziel następnych wzywają do wystrzegania się grzechów wszelkiego rodzaju, by niewierni nie mieli powodu do zgorszenia (3 niedz.). Ewangelie są wyjątkami z mowy Pana Jezusa wygłoszonej do apostołów podczas Ostatniej Wieczerzy; wspominają o odejściu Chrystusa z tego świata i zapowiadają zstąpienie Ducha Świętego.
źródło